Vše o volbách do Senátu 2022

Po dvou letech se letošní podzim opět konají senátní volby. Ve 27 obvodech napříč republikou, od Karlových Varů po Frýdek-Místek, voliči vybírají svého kandidáta do horní komory českého parlamentu. Tyto volby postihuje nižší volební účast oproti volbám například do Poslanecké sněmovny. Ta se pohybuje v druhém kole i pod dvaceti procenty. I když vypadá volební systém jednoduše, nebude na škodu shrnout si, jak volit do Senátu a kterého kandidáta si vybrat.

Senátní volby 2022 s sebou přináší řadu specifik a zajímavostí – kandiduje méně uchazečů než obvykle. V obvodu Ústí nad Orlicí kandidují dokonce pouze dva kandidáti – situace, která nastala poprvé za celou existenci Senátu. Volební systém ale zůstává stejný. Tedy, jak volit? V prvním kole si volič vybírá ze všech kandidátů ucházejících se o senátorský post v daném obvodu. Hlasovací lístky i obálka pro volby do Senátu mají žlutou barvu. Hlasovací lístek je pro každého kandidáta vytištěn samostatně.

Do druhé kola postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. V případě, že jeden z kandidátů získá nad 50 % hlasů již v prvním kole, automaticky získává mandát senátora. V druhém kole voliči obdrží hlasovací lístky až ve volební místnosti, nedostanou je předem poštou. Volič si vybírá jednoho ze dvou možných kandidátů. Důležitou otázkou také je, koho volit.

Server Názory Politiků nabízí volebního rádce s 13 otázkami, které voličům pomohou vybrat kandidáta nejbližšího jejich přesvědčení. Konečná volba je ale samozřejmě na voliči. I když je letos méně kandidátů, z kterých je možné vybírat, i tak slibují senátní volby 2022 zajímavé výsledky. Senát je pojistkou naší demokracie, je důležité zajímat se, koho do něj volíme. Tak šťastnou volbu a děkujeme, že 23. a 24. září půjdete volit!

Kontakt na autory

Telefon
+420720028299
+420604678097
Našli jste nějakou nesrovnalost nebo chcete doplnit chybějící informace?
oprava.nazorypolitiku@gmail.com

Blog